Atrakcie>>>


Počasie u nás

    iMeteo.sk

Obec Liptovský Ján je výnimočná. Bývalá kúpeľná dedinka je posiata historickými budovami kúrii a kaštieľov, menšími typickými domčekmi obkolesujúcimi dva historické kostoly. A ako by to bolo, keby kúpeľná osada nemala kúpeľný prameň? Ten nájdete na konci dedinky spolu s prameňom na pitie prírodnemineralizovanej vody.

Minerálnej vody si môžete dostatočne užiť aj na blízkom letnom kúpalisku či krytej plavárni. Trochu ďalej sa nachádza zimné lyžiarske stredisko Javorovica so svahmi pre začiatočníkov i pokročilých. Pokračujúc ďalej do doliny môžete spoznávať krásy okolitej prírody, strmých zrazov, prepadajúcej sa riečky Štiavnice až dôjdete na najvyšší vrch Nízkych Tatier, Ďumbier (2043 m.n.m.).

Viac sa o obci dozviete na www.liptovskyjan.sk

Ak ste milovníkom alebo aspoň prívržencom kultúry, tak tú Vám ponúkne každé z troch liptovských miest. Okrem toho si môžete prezrieť tradíciu a obyčaje v skanzene – Múzeu Liptovskej dediny v Pribyline alebo ich zažiť ešte v pôvodnej rázovitej dedinke, vo Vlkolínci (zaradenej do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO). Nájdete tu aj rekonštrukciu bývalého keltského osídlenia na Havránku, stredoveké hrady či súčasti novodobej histórie ako napr. sídlo bývalého spolku Tatrín, rodný dom Martina Rázusa či ďalšie.

Ak si radi vychutnávate šport či už v lete alebo v zime, tak Liptov je to správne miesto pre jeho realizáciu. V zime si môžete zalyžovať a posnowboardovať okrem spomínaného strediska v Liptovskom Jáne aj na svahoch najväčšieho zimného strediska Slovenska, v JASNEJ alebo na zjazdovkách ostatných okolitých stredísk. Ak máte radi niečo extrémnejšie, sú tu podmienky aj na skialpinizmus a freeride snowboarding či lyžovanie. Počas celého roka sa môžete kúpať do sýtosti v okolitých aquaparkoch. V lete zas môžete osedlať vlastný alebo požičaný bicykel a vybrať sa na túru. Pre tých odvážneších a najmä rozhodne skúsenejších horských cyklistov je tu bikepark v Jasnej. Ak ste fanúšikom splavovania, tak možnosti sú tu aj pre Vás – môžete skúsiť vody najdravšej rieky Slovenska, Belej, alebo sa otestovať v umelom vodnom kanáli.

Pre turistiku sú tu podmienky takmer všade naokolo. Západné či Nízke Tatry alebo trochu vzdialenejšie Vysoké a Belianske Tatry sú plné turistických chodníčkov a prírodných zaujímavostí. Vysokohorské trasy sú otvorené od 15. júna do októbra.